Karel Georg Nõmm: „Diabeet ei ole takistanud mul unistusteni jõudmist“

20.04.2018

Karel Georg Nõmm: „Diabeet ei ole takistanud mul unistusteni jõudmist“

Kadri Penjam

18aastane jalgrattur Karel Georg Nõmm leiab kiires elutempos aega tegeleda lisaks õppimisele Nõmme Gümnaasiumis ka tipptasemel rattaspordiga. Ja seda hoolimata diabeedist, sest nagu noormees ise ütleb – tuleb vaid ise pingutada ning seada endale eesmärke!

Karel Georg haigestus I tüüpi diabeeti põhikooli ajal – 11aastaselt. Nagu noormees ise kinnitab, oli alguses vanemate tugi ja toetus väga oluline, kuid samas suutis ta üpris kiiresti muutuda iseseisvaks. Pigem pani teda ennast esmalt muretsema see, kuidas ühildada edukalt sporti ja diabeeti, kui et mõelda haigusele ja elule pikemalt.

Liikumine on edu võti

Rattasport on olnud Karel Georgi elus juba varajasest lapsepõlvest – seda enam, et tema isa on rattatreener. Ta on proovinud ka teisi spordialasid – judot, ujumist, suusatamist ning olnud kõikjal noorte seas edukas –, kuid just rattasport on olnud hingele kõige lähedasem.

Kas ja kui palju on muutunud tema jaoks igapäevaelu diabeeti haigestumise tõttu? „Mitte väga palju,“ selgitab noormees ja lisab: „otse loomulikult pean diabeediga arvestama, kuid võin öelda, et saan jätkuvalt treenides ja võisteldes anda endast 100%.“

Diabeeti haigestumine tähendas ja tähendab eelkõige tema jaoks seoses spordiga treeningu eel, ajal ja järel veresuhkru mõõtmist – treeningule minnes on hea, kui veresuhkur on umbes 10 ringis, sest siis ei ole vaja karta veresuhkru madalaks minemist sportimise ajal. Selleks joob Karel Georg tavaliselt treeningu eelselt mahla, sööb võileiba, batooni või haarab kaasa midagi näksimist.

Treeningu ajal on noormehe sõnul oluline hoida organismi tasakaalu maksimaalselt. Samas on ette tulnud pikematel võistlustel olukordi, et tulebki sõidu ajal grupist eemalduda ja saateautost võtta veresuhkru mõõtmiseks vajalik või siis midagi süüa ning seejärel taas grupile järgi sõita.

Treeningu järgselt on Karel Georgi jaoks oluline mõõta veresuhkrut nii kohe peale treeningu või võistluse lõppu kui ka mõne aja pärast, sest veresuhkur langeb veel mõnda aega peale intensiivset pingutust. Peamine on, et ükskõik mis olukorras oleks alati midagi söödavat-joodavat kaasas, sest ka Karel Georgil on olemas kogemus, kus veresuhkur läks peale treeningut äkitselt madalaks ning kadus jaks rattaga koju sõita. Siis tuli ema poolele teele järgi kutsuda.

Toetavad kaaslased pakuvad tuge

Noormehe sõnul ei ole tal kunagi olnud diabeediga seoses valehäbi ning ta pole pidanud tundma oma sõprade-tuttavate ees piinlikkust. Nii koolis kui ka treeningul on teised olnud alati mõistvad ja abistavad – nii kaaslased kui ka õpetajad-treenerid.

„Kooliõde vahel ikka uurib, kuidas diabeediga toime tulen, samuti on oluline, et tean, et võin vajadusel loota teiste abile. Diabeediga seoses tuleb ikka ette olukordi, kus kõrvalseisjate teadlikkus haigusest on määrava tähtsusega,“ sõnab noormees.

Paar aastat tagasi jõudis Karel Georgini tore võimalus kuuluda rahvusvahelisse diabeetikutest jalgratturite tiimi, kuhu muide oli tihe konkurss. Eestist osutus väljavalituks tol korral just Karel Georg ning see tõi talle kaasa huvitavaid võimalusi ja kogemusi. Muuseas jõudis ta treenima ning võistlustele nii USAsse kui ka Hispaaniasse ja Belgiasse. Tollest ajast pärinevad nii mõnedki toredad tutvused üle maailma ning pole vähemtähtis, et teadmisi ja kogemusi jagati laagrites lisaks spordi tegemisele ka tervisevaldkonnas.

Ole ise oma elu kujundaja!

Karel Georgi jaoks on oluline, et diabeeti põdevad lapsed ja noored ei peaks loobuma nagu ta isegi oma lemmikharrastustest ning saaksid elada võimalikult täisväärtuslikku elu.

„Pean tähtsaks, et saan viia ellu oma unistused ja elada aktiivset elu. Olen teadlik, et pean hoolitsema enda tervise eest ning seda ma ka teen. Samas julgustan ka teisi noori, et diabeet ei ole midagi, mis sind takistaks. Kui oled ise tegija, oled seda ka diabeedi kiuste!“

Karel Georg on käinud ka ise oma teadmisi jagamas – viimati näiteks Eesti Laste ja Noorte Diabeedi Ühingu poolt novembris korraldatud konverentsil, kus teemaks oli just sport ja diabeet – rääkides oma senise elu põhjal, kuidas toituda, sportida ja olla aktiivne noor ka diabeetikuna. Sest eks jagatud kogemus õpetab enim!