Veresuhkru mõõtmise põhitõed – mida jälgida?
Kadri Penjam
Kuidas selgeks teha, kas minu glükomeeter on töökorras? Miks näitavad erinevad glükomeetrid samal ajal erinevat tulemust? Kuidas on korrektne veresuhkrut mõõta? Nendele ja veel nii mõnelegi teisele küsimusele püüame leida vastuse.
Linus Medicali esindaja Anna Nukka sõnul tuleb veresuhkru mõõtmisel järgida põhireegleid, mis esmapilgul tunduvad ehk lihtsad ja loogilised, kuid vajavad siiski ülekordamist.
Puhtad käed ja usaldusväärne glükomeeter
Esimene ja kõige olulisem on meeles pidada, et enne veresuhkru mõõtmist peaks kindlasti jälgima, et käed oleksid pestud puhta vee ja seebiga ning kuivatatud. „Mandariini koorides ei mõelda sellele, kuid magus mahl (või ükskõik milline muu toit) näppudel mõjutavad tulemust. Eelistada tasub puhta veega kätepesu, kuid kui pesemisvõimalus puudub, võib vajadusel näppe ka desinfitseerida – sel juhul tuleb jälgida, et alkohol oleks näpuotstelt vere võtmise hetkeks aurustunud – muul juhul võib tulemus olla taas mõjutatud,“ kinnitab Nukka, lisades, et kindlasti on oluline esimene verepiisk ära pühkida ning kasutada mõõtmisel järgmist verepiiska.
Lisaks tasub teada, et see on normaalne, et veresuhkrut mõõtes on tulemus igast sõrmest veidi erinev – seda küll aga väikese, kuni 1 mmol/l erinevusega. „Veresuhkru näit muutub meie kehas vereringluse tõttu iga sekundiga ning seetõttu on ka sõrmedest samaaegselt võetav tulemus erinev. Kui ühes sõrmes on tulemus 5,2 ja teises 5,8, ei tasu kindlasti ärevile minna,“ sõnab esindaja. Gestatsioondiabeedi puhul on aga veidi teised reeglid, sel juhul tuleb konsulteerida meedikutega.
Samuti on erinevate glükomeetritega, mis näitavad mõõtmisel erinevat tulemust. Miks nõnda? „Aga seetõttu, et glükomeetrites kasutatakse reaktsiooni läbiviimiseks erinevaid ensüüme ehk reageerimisaineid. Soovitame mõõtmisel kasutada järjepidevalt sama glükomeetrit – see aitab vältida segadust ja aitab kontrollida paremini diabeeti,“ selgitab Nukka, lisades, et kindlasti ei tohi võtta aluseks erinevaid glükomeetreid ning usaldada seda, mis meeldivaimat tulemust näitab.
Kuigi enamasti on glükomeetrite eluiga pikk ning vana hea glükomeeter võib teenida peremeest aastaid, tasub glükomeetrit siiski lasta maaletoojal või diabeedikabinetis igal aastal kontrollida. Seda tehakse spetsiaalse kontrolllahusega, protseduur on lihtne ja kestab vaid mõne minuti. Siiski ei ole mõttekas kontroll-lahust koju osta, kuna avatuna säilib see vaid mõne kuu, samas kui kontrollimiseks on tarvis vaid tilgakest sellest.
Väärarusaamad aeglased kaduma
Ida-Tallinna Keskhaiglas patsiente vastu võttev diabeediõde Marje Klauks lisab siinkohal veel mõned tähelepanekud, milliseid vigu patsiendid veresuhkru mõõtmisel teevad.
„Esmalt tuleks jälgida, et testriba pannakse glükomeetrisse õiget pidi. Esineb juhtusid, kus patsiendid panevad vere testriba peale ja siis torkavad verise otsa glükomeetrisse. On juhtunud, et veri pannakse ka otse glükomeetrisse. Glükomeetrit kasutades tuleks jälgida selle erisusi, kuna osal glükomeetri mudelitel käib veri testriba peale, osal testriba otsa. Oluline on jälgida ka testriba paki pealt säilivusaega, et ei kasutataks aegunud testribasid.
„Üsna sageli on patsient saanud glükomeetri apteegist, kuid ei ole saanud kasutusõpetust või patsiendile on näidatud, kuidas glükomeeter töötab, kuid esimesel korral ei ole meelde jäänud. Sel juhul tasub kindlasti abi küsida pereõelt või diabeedikeskusest.
Uued mudelid senisest täpsemad ja mugavamad
Lisaks sellele, et diabeetikute jaoks on ajakohastunud ning muutunud süstetehnika ja süstlad-nõelad, on ka glükomeetrite mudelite puhul toimunud arvestatav edasiminek.
„Glükomeetrid on muutunud käepärasemaks, tulemus kuvatakse ekraanile senisest kiiremini – mõne sekundiga – ning glükomeeter suudab mällu salvestada kuni 480 kuupäeva ja kellaajaga varustatud tulemust. Nõnda on hõlbus näha oma 7, 14, 30 ja 90 päeva keskmist veresuhkru näitu. Näiteks Medismart Ruby glükomeetril on võimalik märgistada ka mõõtmistulemus enne ja pärast sööki. Testribade puhul on mõeldud ka meeste ja vanemate inimeste peale – testribad on piisavalt suured ja mugavad käes hoida. Samas vajavad täpselt sama vähe verd mõõtmiseks kui väiksemamõõdulised,“ loetleb Nukka.
Tulemuse tõlgendamisel tasub kindlasti arvestada konkreetse päeva, tegevuste ja toitumisega. Seetõttu tasub normi piirest veidi madalamat või kõrgemat tulemust vaadata kogu päeva lõikes, arvestades mõõtmisele eelnenud või järgnevat tegevust ning alles sellest lähtuvalt manustada vajalik kogus insuliini.
TASUB MEELES PIDADA!
- Peske käsi sooja vee ja seebiga, kuivatage hoolikalt.
- Mõõtmiseks kasutage teist tilka, esimene pühkige puhta marliga ära.
- Kasutage testriba õigesti, konsultatsiooniks pöörduge spetsialisti poole.
- Mõõtke glükoosi taset päeva samadel kellaaegadel.
- Ebatavaliselt kõrge või madala tulemuse saamisel säilitage rahu ning hinnake oma päeva eelnevaid tegevusi.
- Ärge muutke oma raviskeemi ilma spetsialisti soovituseta.